Loading...

اموزش ساخت چراغ خواب از چوب و رزین اپوکسی

|
اموزش ساخت چراغ خواب از چوب و رزین اپوکسی

در این مقاله به شما آموزش میدهم که چگونه با استفاده از رزین اپوکسی، چوب گردوی و وسایل الکترونیکی ارزان قیمت این چراغ خواب ال ای دی زیبا را بسازید. میتوانید ویدیوی موجود در این پست را مشاهده کنید و یا با دستورالعمل گام به گام ارائه شده همراه شوید.

 • مواد لازم:
 • چوب گردوی 20x20x120 و 20x20x200 میلی متر (و یا هر نوع چوب مورد علاقه ی دیگری)
  چسب چوب، چسب سیانواکریلات
  رزین اپوکسی شفاف برای پر کردن قالب
  لامپ ال ای دی رشته ای
  ورق های پی وی سی برای قالب گیری (قالب)
  چسب حرارتی
  اتصال USB میکرو
  پد پولیش و خمیر پولیش خودرو
  روغن جلای دانمارکی
  کاغذ سنباده 400، 800، 1000، 1500
  چسب برق
 • وسایل مورد نیاز:
  سنباده تانکی به همراه کاغذ سنباده 80
  اره فارسی بر
  روتر وود مچی
  سنباده چرخشی به همراه کاغذ سنباده 120، 240 و 320
  مته و دریل
  انواع گیره های موجود در کارگاه شما
  کاتر
  دستگاه لحیم کاری

گام اول: مواد لازم

مرحله ی اول


یکی از وسایل مورد نیاز چوب گردوی  است. از آنجا که من دستگاه برش ضخامت ندارم، از کارگاه چوب بری درخواست کردم که چوب ها را در سایز مورد نظر من برش دهند. همگی 20 سانتی متر x 20 میلی متری هستند، طول بخش کوتاهتر هم 120 میلی متر است.

گام دوم: اولین دوره ی چسب کاری
مرحله ی دوم

در این گام باید 4 قطعه چوب را به صورت نامرتب به یکدیگر بچسبانید. همین کار را برای قطعات بزرگتر نیز تکرار کنید.
زمانی که چسب خشک شد با صاف کردن یک طرف چوب ها، آنها را برای مرحله ی دوم چسب کاری آماده کردم.

گام سوم: دومین دوره ی چسب کاری

چسب کاری دوم مشابه چسب کاری اول است. تنها تفاوت این بود که این بار من 4 قطعه چوب از قبل چسب زده شده را به یک بلوک چوبی مستطیل شکل چسباندم.
چسب خشک شد و من دو بلوک چوب گردو داشتم.

گام چهارم: صاف کردن بخش انتهایی

با استفاده از اره فارسی بر یک طرف از هر دو بلوک را صاف کردم. چون قطعات چوب از تخته های چندلا ساخته شده بودند، مانع خرد شدن بلوک ها شدند.
با سنباده بخش های بریده شده را صاف و تمیز کردم. عکس های بالایی را مشاهده کنید.

گام پنجم: ایجاد چندین سوراخ برای قرار دادن وسایل الکترونیکی

با استفاده از روتر وود مچی یک سوراخ در انتهای مسطح بلوک ایجاد کردم. وسایل الکترونیکی در اینجا قرار داده خواهند شد.
یک سوراخ 3 میلی متری درون بلوک ایجاد کردم. از طریق این سوراخ لامپ رشته ای از بالا تا پایین چراغ خواب کشیده میشود.

گام ششم: آماده سازی سطح چوب برای رزین اپوکسی

مقدار کمی رزین اپوکسی را آماده کردم و تمام سطح چوب که قرار بود با epoxy resin در تماس باشد را پوشش دادم. اینگونه چوب آب بندی میشود و از ایجاد حباب های احتمالی هم جلوگیری میشود.

گام هفتم: وسایل الکترونیکی

این رشته ی ال ای دی به همراه صد لامپ رنگی درونش را از بازار خریداری کردم. میتوان آن را از طریق هر منبع تغذیه USB، مانند پاور بانک، شارژر گوشی های هوشمند، لپ تاپ و غیره شارژ کرد. با این حال بیشتر اوقات من قصد دارم از پاور بانک استفاده کنم - نور ثابت.
سیم را برش دهید و از درون بلوک رد کنید. من با استفاده از چسب حرارتی سوراخ را بستم و رشته را درون بلوک ثابت کردم.

گام هشتم: قالب گیری

من با پی وی سی هایی که بلا استفاده بودند این قالب را برای پر کردن رزین اپوکسی ساختم. آنها را دور بلوک های چوبی قرار دادم و محل قرارگیری آنها را مطابق با فاصله ی دلخواه خودم از قطعات چوب تنظیم کردیم. برای مهر و موم کردن تمام لبه ها از چسب حرارتی استفاده کردم. تمام درزها باید مانع ورود هوا باشند زیرا رزین کوچکترین سوراخ یا ترک را پیدا میکند و از آن خارج میشود. با حوصله وقت گذاشتم و تمام سوراخ ها را پوشاندم تا از وضعیت ذکر شده جلوگیری کنم. در بالا، من یک مانع کوچک برای جلوگیری از پر شدن رزین اپوکسی ایجاد کردم.

گام نهم: ریختن رزین اپوکسی

خب، حالا به مبحث رزین اپوکسی میرسیم.
من این رزین اپوکسی قالب گیری بسیار شفاف و ضد UV را از شرکت رزین شیراز خریداری کردم. این رزین مناسب قالب گیری های عمیق تا 10 سانتی متر است. عمق کار من فقط 8 سانتی متر بود بنابراین این رزین باید خوب عمل میکرد. رزین و هاردنر را بر طبق میزان توصیه شده توسط شرکت تولید کننده ریختم و سپس به خوبی هم زدم. سپس با اضافه کردن چند قطره رنگ فیروزه ای، یک رنگ شفاف و روشن ایجاد کردم. یک بار دیگر کمی هم زدم و رزین را داخل قالب ریختم.
این نوع رزین دیر خودش را میگیرد و به همین دلیل تمامی حباب ها به خودی خود از بین میروند. در تصویر آخر مشخص است که بعد از 20 دقیقه دیگر هیچ حبابی در قالب وجود ندارد.

گام دهم: خارج کردن از قالب

این رزین برای خشک شدن کامل به سه روز زمان نیاز دارد اما من آن را برای مدت طولانی تری داخل قالب نگه داشتم. یک هفته پس از قالب گیری رزین مثل سنگ سفت شده بود و به همین زمان خوبی برای خارج کردن آن از قالب بود.

گام یازدهم: سنباده زنی زیاد

من از یک سنباده تانکی و سنباده 80 برای تمیز کردن تمامی چهار طرف استفاده کردم. زمانی که این کار تمام شد من با استفاده از سنباده چرخشی و سنباده های 120، 240 و 360 سطح کار را سنباده کشیدم.
سپس به کمک یک سنباده ی بهتر به صورت دستی دور کار را سنباده زدم. با یک سنباده 400 شروع کردم و سپس به سراغ 800 و 1000 گرفتم و کار را با سنباده ی 1500 به اتمام رساندم.

گام دوازدهم: پولیش کردن اپوکسی

برای براق کردن رزین اپوکسی من از یک دریل و پد پولیش خودرو استفاده کردم. بعد از 20 دقیقه پولیش کردن، رزین دوباره براق شد.

گام سیزدهم: کار کردن روی بخش الکترونیکی

حالا زمان کار کردن دوباره روی بخش الکترونیکی چراغ خواب است تا لامپ رشته ای روشن شود. در ابتدا، من باید یک دکمه ی روشن / خاموش را بیرون بیاورم و دوباره آن را جابجا کنم. سپس دیگر به این اتصال USB نیازی نیست و باید آن را از چراغ جدا کرد. تمام وسایل الکترونیکی باید درون این سوراخ قرار بگیرند.

گام چهاردهم: کمی لحیم کاری

کارم با قرار دادن دستگاه های الکترونیکی درون چراغ و کمی چسب برق به پایان رساندم. چسب سیانواکریلات درگاه میکرو USB را به صورت دائمی سر جای خودش نگه میدارد. به کمک یک ورق نازک چوب گردو و کمی چسب چوب حفره را پوشاندم.

گام شانزدهم: جلا دادن به چوب

به کمک روغن جلادهنده بخش چوبی چراغ خواب را براق کردم.

نتیجه ی کار اینجاست. چراغ خواب ال ای دی ساخته از شده از لامپ رشته ای، چوب گردو و رزین اپوکسی شفاف.
به عنوان اولین تجربه ام با رزین، نتیجه ی کار واقعا عالی بود. با اینکه طی انجام پروژه چندین اشتباه رخ داد اما از انجام این پروژه به شدت خوشحالم. متاسفانه دوربین نمیتواند از ظاهر این چراغ عکس خوبی بگیرد. اگر قصد عکس گرفتن از یک چراغ و یا منبع نور را کرده باشید، مطمئنا متوجه منظور من میشوید.

یادتان هست که قطعاتی از بلوک ها را بریدم؟ آنها را دور نینداختم. با آنها هم یک چراغ خواب کوچکتر ساختم.
برای اولین و البته نه آخرین بار، از رزین اپوکسی برای قالب گیری استفاده کردم. مطمئنا در آینده هم این کار را تکرار میکنم، مخصوصا برای پروژه هایی که قصد دارم از رزین اپوکسی برای ترکیب چندین ماده ی متفاوت استفاده کنم.

0
نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد
  برگشت به بالا