Loading...

آشنایی با انواع سمباده و کاربردهای آن

|
آشنایی با انواع سمباده و کاربردهای آن

جنس سمباده ورقه ای از جنس کاغذ ، مقوا و یا پارچه می باشد که دانه های سخت ساینده آن از طریق چسب مخصوص نصب شده و برای ساییدن مواد های مختلفی مانند چوب ، فلزات و گچ و در برخی موارد سرامیک مورد استفاده قرار می گیرد. از این ابزار برای شکل دهی به رزین آپوکسی نیز استفاده می شود. برای آشنایی با انواع کاربرد سمباده در این مطلب همراه رزین شیراز باشید.

به طور معمول سمباده ها برای صاف کردن سطوحی که صاف نیستند به کار می روند تا برای رنگ کاری آماده شوند اما در برخی مواقع سمباده برای ناصاف کردن سطوح نیز، کاربرد دارند تا آن ها را برای چسب زدن آماده کنند.

ذرات ساینده

مواد سخت مختلفی مثل ذرات سنگ لعل ، اکسید آلومینیوم ، ذرات سیلیسیم ، کوارتز و سنگ چخماق در انواع سمباده ها مورد استفاده قرار میگیرند .

سمباده ها براساس مواد ساینده و کاربردشان به چند نوع تقسیم می شوند که هر کدام از آن ها را در این مقاله توضیح خواهیم داد.

انواع سمباده

سمباده ها انواع مختلفی دارند. در ادامه این انواع معرفی و کاربرد های آنان توضیح داده می شود.

سمباده کاغذی

سمباده کاغذی معمولا برای تمیز کردن زیر کار سطوح گچی استفاده می شوند و در صاف کردن و ساییدن کارهای چوبی نیز کاربردی است این سمباده کرم رنگ می باشد و به این دلیل زیاد مقاوم نمی باشد که بعد از مدتی دانه های ساینده خود را از دست می دهد. 

سمباده آهنی

ذرات ساینده این نوع سمباده ، روی پارچه قالب بندی شده و در دو رنگ قرمز و آبی طراحی شده اند ، رنگ قرمز برای چوب و رنگ آبی برای فلزات مورد استفاده قرار می گیرد .

سمباده پوساب

سمباده پوساب به منظور از بین بردن و ساییدن سطوح خش دار فلزی استفاده می شود و چون بسیار سفت و شکننده می باشد قبل از استفاده باید به مدت چند دقیقه آن را در آب خیس نمایید تا نرم شده و در طول کار بریده نشود . ذلیل نام گذاری سمباده پوستاب (پوست +آب) ، استفاده آن همراه آب می باشد  به همین علت ذرات ساینده این سمباده ، از جنس سیلیسیوم می باشد تا در هنگام تماس با آب دچار زنگ زدگی نشود .

سمباده ته پوست

سمباده ای است که پس از کار بسیار ذرات ساینده و خورنده خود را از دست می دهد و با از بین رفتن ذرات ساینده سمباده نرم تر شده و از آن می توان به جای سمباده گروه نرم تر و برای مراحل پایانی استفاده کرد.

 سمباده از نوع پشت بند :

پشت بند کاغذی : این نوع سمباده ها از بی مقاوم ترین نوع سمباده می باشند که معمولا در نقاشی ساختمان کاربردی هستند .

پشت بند پارچه ای

سمباده های پارچه ای بسیار مقاوم ترند و در رنگ کاری چوب این نوع سمباده را به دستگاه سمباده مانند : ماشین پوست دیسکی غلتکی و ماشین لرزان متصل کرده و استفاده می کنند .

پشت بند الیافی

پشت بند الیافی شامل تعداد زیادی لایه های پارچه ای می باشد که بسیار محکم اند و برای ایجاد پشت بند برای دیسک ها و غلتک ها به کار گرفته می شود

درجه بندی سمباده ها

سمباده ها بر اساس تعداد ذرات خورنده ی آن ها در هر واحد سطح و در ریزی و درشت آن ذرات ، درجه بندی و شماره گذاری می شوند . واحد سطح در استاندارد های اروپایی که در ایران نیز مورد استفاده قرار می گیرد اینچ مربع می باشد . علت شماره پایین تر وجود تعداد کمی ذره در یک اینچ می باشد با این حال ، سمباده درشت تر بوده و زبر تر می شود.

انواع سمباده از نظر ابعاد و شکل ظاهری

 • سمباده رولی یا توپی
 • سمباده ورقه ای یا صفحه ای
 • سمباده نواری کم عرض
 • سمباده تسمه ای یا نواری
 • سمباده پره ای یا ورقه ورقه
 • سمباده دیسکی یا دایره ای

نکات مهم برای سمباده کاری 

 • همیشه سمباده کاری از زبر شروع می گردد و به ترتیب از سمباده نرمتر استفاده می شود.
 • زمانی که قصد دارید از سمباده استفاده کنید ، با دست سمباده را از عرض نصف کرده و آن را سه لا کنید این کار باعث می شود در حین کار سمباده نلغزد و صدمه ای به انگشتان نرسد. هنگام سمباده زدن از تمام جهت ها و قسمت های سمباده استفاده کنید .
 • سمباده های زبر بعد از مدتی استفاده ، نرم می شوند و آن را می توان جایگزین سمباده نرم نمود. در رنگ کاری چوب سمباده باید همیشه در جهت الیاف چوب کشیده شود .
 • همان طور که قبلا گفته شد جنس سمباده ورقه ای از جنس کاغذ، پارچه و یا مقوا است و برای ساییدن موادهای مختلفی مانند چوب ، گچ ، فلزات مورد استفاده قرار می گیرد .

مواد ساینده مورد استفاده سمباده ها نیز به دوگروه تقسیم می شوند :

مواد طبیعی : سنگ چخماق ، ماسه ، سنگ لعل ، سنگ کوارتز

مواد مصنوعی : اکسید الومینیوم ، کربورسیلیسیم ، کاربید سیلیسیم ، براده فلزات

آیا شما تجربه استفاده از انواع سمباده را دارید؟ در بخش نظرات با رزین شیراز در رابطه با کاربرد های انواع سمباده در ارتباط باشید.

0
نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد
  برگشت به بالا