Loading...

لاک الکل چیست؟

|
لاک الکل چیست؟

لاک الکل چیست؟

در این مقاله میخواهیم لاک الکل و روش اجرای آن را به شما شرح دهیم. با ما تا پایان مقاله همراهی کنید.

لاک الکل یکی از رنگ های قدیمی مورد استفاده اساتید در صنعت چوب می باشد. از لاک الکل بیشتر مواقع در ساخت ساز استفاده می شود و آن هم به این دلیل که ضخامت و لایه بسیار نازکی است که روی چوب به وجود می آورد. رنگ های فوری همچون پلی استر و … با در نظر گرفتن اینکه روی کار ضخامت ایجاد می کنند.

لاک ماده‌ای طبیعی و جامد می باشد که از حشره‌ای به نام کوکوس به دست می‌آید. این حشره بعد از مکیدن شیره درخت انجیر، مایع قهوه‌ای رنگی را از خود ترشح می‌کند و  این مایع حشره را در بر می‌گیرد و بعد از تصفیه به‌عنوان لاک در بازار به شکل ورقه‌های نازک فروخته می شود.

مرغوب ترین نوع لاک، به رنگ روشن تا زرد متمایل به نارنجی می باشد که آن را شلاک می نامند. حلال لاک، الکل صنعتی است. البته لاک‌های بی‌رنگ نیز موجود هستند که برای حل نمودن آن از الکل سفید استفاده می‌کنند.

 

 

 

 

ویژگی های لاک مرغوب و نامرغوب

 لاک‌های رایج موجود در بازار به رنگ طلایی روشن می باشند که از شیره درخت انجیر در هندوستان گرفته می‌شوند؛ البته لاک‌های دیگری نیز هستند که به رنگ روشن می باشند و در حقیقت کیفیتشان اندکی پایین‌تر از لاک الکل طلایی می باشد.

لاک باکیفیت به رنگ طلایی می باشد و حالت پولکی دارد. پولک‌ها در لاک مرغوب نباید حاوی پولک‌های تیره رنگ باشد. همینطور با هم زدن لاک با دست، باید توجه داشته باشید که پولک‌ها به هم چسبیده نباشد! 

 

 طرز تهیه لاک الکل چوب

 برای شروع معمولاً مقدار ۱۰۰ گرم لاک را در یک لیتر الکل صنعتی می‌ریزند. به منظور اینکه لاک زودتر حل شود، می‌توانید آن را با دست کمی ریزتر نمایید. هرچه لاک نرم‌تر شود، زود تر در الکل حل می‌شود. حدود ۱۵ دقیقه تا ۳۰ دقیقه لاک و الکل را به آرامی هم بزنید تا به هم نچسبند.

بعد برای آنکه سطح لاک بعد از مصرف ضعیف و شکننده نباشد، ۲ تا ۳ درصد موم زنبورعسل به آن اضافه می کنند (موم باعث می‌شود خاصیت شکنندگی لاک از بین برود)، بعد آن را به‌خوبی تکان می‌دهند تا لاک در الکل کاملا حل شود.

حدود ۲۴ ساعت به محلول استراحت دهید تا کامل حل شود و آماده شود و در این مدت هم می‌توانید هرچند ساعت، یک‌بار محلول را به آرامی تکان دهید تا لاک و الکل بهتر حل شوند.

 
برای حل شدن بهتر لاک در الکل می شود آن را بر روی حرارت غیرمستقیم قرار داد. به علت قابلیت اشتعال زایی الکل، حرارت مستقیم بسیار خطرناک می باشد. برای این کار می‌توان ظرف لاک و الکل را در ظرف آب گرم گذاشت.

 

 

مراحل اجرای لاک الکل روی چوب

لاک و الکل در سه مرحله بر روی  سطح کار اعمال می شوند

رنگ دست اول (بوم کردن) به منظور پر کردن خلل و سوراخ‌های چوب.

رنگ دست دوم (پوشش) به منظور ایجاد قشر رنگ روی سطح کار.

رنگ دست سوم (پرداخت) به منظور صاف کردن و پرداخت کردن روی رنگ ایجاد شده.

 

با  در نظر گرفتن تجربه سایرین دو روش را در این قسمت شرح خواهیم داد:

روش اول استفاده از لاک و الکل

نخست سطح کار را آماده نمایید. بهتر است قبل از لاک‌ الکل کاری سطح کار را به کمک پارچه به الکل آغشته کنید، این کار باعث می‌شود سطح کار پرزدار شود. بعد با سنباده‌ی شماره ۴۰۰ پوستاب پرزها را از بین ببرید.

برای اجرای لاک و الکل معمولاً از کهنه رنگ کاری به کار برده می شود. این کهنه عبارت است از یک پارچه از جنس نرم و لطیف که در میان آن پنبه یا پشم قرار می دهند. همینطور می‌توانید به جای پارچه کهنه و پنبه، از ابر هم استفاده نمایید.

بخشی از پارچه را داخل رنگ لاک و الکل بگذارید و آن را روی سطح کار اجرا نمایید. برای دست اول لاک الکل را به خوبی و با مقدار بیشتر اجرا نمایید تا  چوب مواد را جذب خود کند و به زبان عامیانه سیر شود. این کار باعث می‌شود نفوذ لاک و الکل بهتر صورت گیرد. پس از خشک شدن کار (حدود ۱۰ تا ۳۰ دقیقه)، یک دست سنباده بسیار نرم پوستاب (کهنه) روی کار بکشید. بسیار مهم است که سنباده نو نباشد! دقت فرمایید که سنباده فقط در راه چوب انجام شود و خلاف راه چوب این کار را انجام ندهید. خاک را پاک کنید و دوباره لاک را اجرا نمایید.

به منظور رسیدن به پوشش مناسب تا ۲۰ دست هم نیاز می باشد لاک اجرا شود. از دست چهارم به بعد دیگر نیازی به سنباده کاری در هر دفعه نیست. هر وقت احساس کردید کار زبر شد، یک‌بار با سنباده پوست کارکرده و کهنه، سنباده کاری را انجام دهید.

به منظور اجرای لاک الکل در دست‌های سوم و چهارم به بعد باید محتاط باشید که روی یک خط لاک و الکل را دو بار پارچه نکشید، چون رنگ دو لبه می‌شود. حجم لاک هم به نسبت دست اول کمتر می باشد. هرچه به دست‌های پایانی نزدیک می‌شویم، مقدار مصرف لاک الکل باید کمتر باشد که لاک‌های قبلی پاک نشود. برای دست‌های بعدی حدود ۵ دقیقه زمان می‌دهیم تا الکل خشک و آماده سنباده کاری شود.

 سپاس از همراهی شما، در بخش درج نظرات سایت رزین شیراز، پیشنهادات وانتقادات خود را با ما در میان بگذارید.
0
نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد
  برگشت به بالا