Loading...

راهنمای ترکیب رزین و هاردنر

|
راهنمای ترکیب رزین و هاردنر

بیشترین سوالی که برای کسانی که با رزین اپوکسی شروع به کار می کنند، پیش می آید، نسبت ترکیب رزین و هاردنر است. انواع اپوکسی ها و هاردنرها موجود در بازار زیاد است. هر یک از این انواع با نسبت مختلفی با هم ترکیب می شوند. در این مقاله همراه رزین شیراز باشید تا با نسبت اختلاط اپوکسی و هاردنر های مختلف آشنا شویم.

نسبت ترکیب رزین و هاردنر یک به دو چیست؟

وقتی فروشنده به شما می گوید که باید هاردنر و اپوکسی را با نسبت 1 به 2 ترکیب کنید یعنی از اپوکسی (یا جزء اول) باید 2 واحد وزنی و از هاردنر (جزء دوم) باید 1 واحد وزنی بردارید. همیشه عدد بزرگتر مربوط به تعداد واحد اپوکسی هست و عدد کوچکتر مربوط به هاردنر است. مگر اینکه نسبت 1 به 1 بوده باشد، که در این صورت هر دو باید به نسبت وزنی مساوی مخلوط شوند.

منظور از واحد وزنی چیست؟

معیار کار با رزین اپوکسی بر اساس وزن مواد مورد استفاده می باشد. به همین دلیل برای شروع کار نیاز به ترازوی دیجیتال با حساسیت 0.1 گرم دارید. برای مثال برای ساخت زیور آلات با رزین اپوکسی مجموعاً به 600 گرم مخلوط اپوکسی و هاردنر نیاز دارید. هم چنین می دانید که نسبت ترکیب رزین و هاردنر هم 1 به 2 می باشد. در این حالت شما باید 1 واحد وزنی رزین را با دو واحد هاردنر ترکیب کنید. که در این مثال معادل با 400 گرم رزین و 200 گرم هاردنر می باشد.

اهمیت رعایت نسبت مناسب رزین و هاردنر

این نسبت ها معمولاً توسط فروشنده اعلام می شوند. چنانچه در رعایت این امر دجار خطا شوید، ترکیب شما ممکن است معیوب شده و باعث شود کار نهایی با نیاز شما متفاوت باشد. از جمله مشکلاتی که ممکن است پیش آید، موارد زیر را می توان نام برد.

 • کاهش قدرت چسبندگی رزین
 • دیر خشک شدن رزین
 • حالت چسبناک و آدامسی پیدا کردن رزین اپوکسی
 • تشکیل لکه های سفید رنگ روی سطح رزین (به دلیل وجود هاردنر اضافه)
 • نرم شدن رزین در مجاورت گرما

پس بهتر است که این محاسبات ساده را پیش از  کار با اپوکسی در زمینه های مختلف مثل کفپوش اپوکسی، کارهای تزئیناتی با اپوکسی ، اپوکسی چوب، اپوکسی سنگ و اپوکسی سه بعدی انجام داد. بدین ترتیب در مصرف رزین و هزینه های مربوط به آن صرفه جویی خواهد شد.

آموزش نحوه خشک کردن ترکیب رزین اپوکسی و هاردنر

رزین اپوکسی و هاردنر بسته به فرمولاسیونی که دارد معمولا در طی بیست و چهار ساعت تا 95 درصد خشک می شود اما برای خشک شدن کامل و سفت شدن تقریبا به هفت روز زمان نیاز دارد.

شما می توانید در صورت نیاز رزین را پس از 24 ساعت از محلی که در آن خشک شده جدا کرده و در حالتی دیگر قرار دهید تا دوباره روی آن را با رزین پوشش دهید. اما در برخی شرایط برای خشک شدن کامل رزین زمان کافی نیست و باید این فرایند را سرعت بخشید.

آیا خشک شدن رزین اپوکسی از انواع مختلف زمان یکسان لازم دارد؟

سرعت خشک شدن رزین های مختلف با هم متفاوت است. نسبت اختلاط هیچ ارتباطی با سرعت خشک شدن رزین ندارد. به عنوان مثال برخی انواع رزین با نسبت ترکیب 1 به 8 هستند اما با این وجود با سرعت زیادی خشک می شوند. پس ملاک فقط مواد به کار رفته در فرمولاسیون آن اپوکسی و هاردنر است.

توجه داشته باشید که گرم کردن رزین و تغییرات دمایی ممکن است باعث جوشیدن، دود کردن و ترک خوردن رزین اپوکسی شود و همچنین به بافت و استحکام اپوکسی آسیب خواهد رساند. پس اگر در ابتدای راه هستید و نمی توانید ژل‌تایم رزین را کنترل کنید انجام این کار توصیه نمی شود. 

راه های خشک کردن رزین اپوکسی

ترکیب کردن رزین اپوکسی و هاردنر

قبل از اینکه به سراغ مطلب مورد بحث برویم، بهتر است کمی با جذابیت های رزین اپوکسی که با آن کار میکنیم بیشتر آشنا شویم. وقتی شما رزین اپوکسی و هاردنر خریداری می کنید بسته ای به شما تحویل داده میشود که شامل یک ظرف رزین اپوکسی و یک ظرف هاردنر است. هنگامی که هاردنر به رزین اپوکسی اضافه شد، یک واکنش شیمیایی بین آنها انجام گرفته و باعث میشود که محلول گرم شده و تبدیل به جسمی جامد شود. محلول زمانی به جامد تبدیل خواهد شد که در مجاورت گرما قرار گیرد.

البته اگر محیط اطراف هم به اندازه ی کافی گرم نباشد، محلول سفت نخواهد شد زیرا دمای کافی یکی از ضروریات این واکنش شیمیایی میان ترکیب رزین اپوکسی و هاردنر است. پس با تغییر یک یا دو عامل میتوانیم پروسه ی خشک شدن رزین اپوکسی را سرعت ببخشیم.

تغییر دمای واکنش و افزایش گرما (گرما دادن به واکنش رزین اپوکسی)

1. بطری های رزین اپوکسی و هاردنر خود را به صورت جداگانه قبل از مخلوط کردن در ظرفی حاوی آب گرم به مدت پنج تا ده دقیقه گرم کنید. با گرم کردن ظرف ها به پروسه ی خشک شدن رزین اپوکسی کمک زیادی خواهید کرد.

2. هنگامی که رزین را در قالب ریختید، آن را گرما بدهید. می توانید این کار را با سشوار صنعتی (هیت گان) و یا تورچ انجام دهید. اما باید مراقب رزین اپوکسی باشید. ممکن است  با گرما دادن بیش از حد به یک نقطه ممکن است آن را کاملا خشک کنید و پس از مدتی آن ناحیه ترک بخورد و یا درونش حباب ایجاد شود.

افزایش دمای محیط

دمای مورد نیاز رزین در پایین ترین حالت 20 درجه ی سانتی گراد است. پس می توانیم با گرم کردن محیط، رزین را مجبور کنیم تا سریع تر از حالت معمول خشک شود. حالا به نظر شما بهترین روش ها برای بالا بردن دما کدام است؟

 1. ساختن یک “جعبه ی گرم (هات باکس)” برای رزین اپوکسی: یک منبع گرما مانند یک لامپ برای گرم کردن رزین تا حد موردنیاز، گزینه ی مناسبی است.
  اگر دمای بیرون از منزل و یا کارگاه بیشتر از 30 درجه سانتیگراد است، می توانید رزین اپوکسی را در فضای بیرونی قالب گیری کنید. (مراقب UV خورشید باشید!)
  می توانید رزین را در فر گرم هم خشک کنید. یک فر 75 درجه سانتیگراد برای سرعت بخشیدن به پروسه ی خشک شدن رزین و کمک به بهبود شرایط بسیار مناسب است.

جمع بندی

طبق توضیحات ارائه شده در متن، ترکیب رزین و هاردنر برای دریافت تنیجه بهتر، حتماً باید با دقت و طبق دستور عمل دریافت شده تهیه شود. برای خشک کردن کامل این مخلوط به زمانی نزدیک به یک هفته نیاز دارید که با روش های مختلف می توان این زمان را کوتاه تر کرد. این روش ها عموماً شامل راه های افزایش دمای محیط هستند. تجربیات و سوالات خود را از طریق درج دیدگاه با رزین شیراز به اشتراک گذارید.

0
نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد
  برگشت به بالا