Loading...

آموزش ساخت قالب های سیلیکونی مناسب رزین اپوکسی

|
آموزش ساخت قالب های سیلیکونی مناسب رزین اپوکسی

ساخت قالب های سیلیکونی مناسب رزین اپوکسی

 چکیده برای ساختن اشکال زیبا یا جواهرات با رزین اپوکسی ، استفاده از یک قالب خوب ضروری است. قالب ها در طرح های متنوع در بازار موجود هستند. ولی اگر می خواهید فرم های منحصربه فردی داشته باشید ، می توانید به راحتی یک قالب سیلیکونی بسازید. در این مقاله ، نحوه ساخت قالب های سیلیکونی برای رزین اپوکسی شرح داد می شود.


چرا قالب های سیلیکونی بهترین انتخاب برای ریخته گری رزین هستند؟

سیلیکون به عنوان ماده ای انعطاف پذیر برای ساخت قالب مناسب است. زیرا اشیاء رزینی ساخته شده را می توان به راحتی پس از سخت شدن به دلیل انعطاف پذیری سیلیکون از قالب جدا کرد.

مزیت دیگر این است که سیلیکون غیر سمی محسوب می شود و از آن جایی که از آن به عنوان یک ماده رایج در تولید قالب های پخت و پز یا حتی پستانک استفاده می شود ، ثابت می کند که این ماده کاملاً بی ضرر است. علاوه بر این ، تقریباً هیچ حساسیتی به سیلیکون تا به امروز شناخته نشده است.

در حال حاضر مجموعه بسیار گسترده ای از قالب های سیلیکونی آماده استفاده در بازار وجود دارد. که مبتدیان هنر رزین می توانند از قالب های ساخته شده از سیلیکون که مخصوص کار با رزین هستند ، استفاده کنند.مواد اولیه برای تولید قالب های سیلیکونی ، سیلیکون مایع می باشد. سیلیکون مایع یک توده نرم است که خیلی سریع سفت می شود و سپس بسیار کشسان می شود. اما ، انعطاف پذیری سیلیکون ها بی نهایت نیست و اگر بیش از حد تحت کشش قرار گیرد ، می تواند به راحتی شکسته یا ترک بخود. میزان این انعطاف پذیری و یا شکنندگی بوسیله ی درجه سختی مشخص می شود.سیلیکون مایع در درجه های مختلف سختی موجود است. هرچه مقداردرجه سختی کمتر باشد ، کشش بیشتر است. درجه سختی 0 تا 20: مواد نرم با انعطاف پذیری بسیار بالا. با این حال ، این نوع نسبتاً ناپایدار است.درجه سختی 20 تا 40: مواد کاملاً پایدار با کشش متوسط. درجه سختی 40 تا 80: کاملاً سخت و به سختی کشسان می شوند. از نظر ابعادی بسیار پایدار است ، اما کمی شکننده است.

اساساً سیلیکون نرم این مزیت را دارد که می توانید به راحتی کار خود را پس از سفت شدن از قالب جدا کنید. با این حال ، این قالب بسیار ناپایدار است و به سرعت تغییر شکل می دهد. درعین حال ، کار با قالب های سیلیکونی با درجه سختی بالاتر دشوارتر است ، زیرا برداشتن قطعه چندان آسان نیست. علاوه بر این ، باید مراقب باشید که در حین جداکردن قطعه ساخته شده ، قالب شکسته یا پاره نشود. ولی ، اگر این کار به دقت انجام شود ، می تواند اغلب به دلیل ثبات ابعادی بالا به صرفه تر باشد ، زیرا عملاً تغییر شکل نمی دهند.

سیلیکون قالب سازی

سیلیکون قالب سازی

نحوه ساخت قالب های سیلیکونی با قاب چوبی یا پلاستیکی

برای این کار به یک قاب نیاز دارید. قاب باعث می شود که سیلیکون پس از ریخته شدن به صورت کنترل نشده پخش نشود و از آنجا که سیلیکون گران است ، این روش مناسبی است تا مقدار زیادی از مواد هدر نرود. این تنها راهی است که می توان اطمینان حاصل کرد که سیلیکون در حین ریختن به شکاف ها یا زیر لبه ها سرازیر نمی شود. به جای استفاده از قاب ، می توانید از بسته بندی پلاستیکی خالی برای ریختن رزین استفاده کنید.

حالا می توانید شیء مورد نظر را در قاب قرار دهید و سیلیکون را آماده کنید. سپس مخلوط را به طور مساوی در قاب پخش کرده و بگذارید سفت شود. سپس قالب را می توان به سادگی از قاب جدا کرد.

  چارچوبی که قرار است سیلیکون در آن ریخته شود باید تا حد ممکن آب بندی شود تا بعداً هیچ ماده ای به دلیل ترک های احتمالی به بیرون نشت نکند. علاوه بر این ، قاب باید قسمت های اطراف جرم را کاملاً در بر گیرد.طرفی که قراراست تبدیل به نمای قالب شود باید به سمت بالا باشد. این شیء را می توان با نوار چسب دو طرفه یا یک قطره چسب حرارتی به صفحه اصلی وصل کرد. محل خالی را به اندازه کافی ثابت کنید تا هنگام پر کردن قاب بوسیله ی سیلیکون لیز نخورد.

مخلوط کردن سیلیکون

 بعد از اینکه مقدار مورد نیاز سیلیکون را وزن کردید برای مخلوط کردن از یک فنجان مخلوط کن و یک همزن چوبی استفاده کنید. مراقب باشید سیلیکون زیاد هدر ندهید.

بهتر است که چندین قسمت کوچک را به جای یک قسمت بزرگ سیلیکون مخلوط کنید.  برای از بین رفتن حباب ها در توده می توانید پس از مخلوط کردن فنجان ها را چندین بار روی میز بکوبید. قبل از ریختن سیلیکون در قاب ، باید چند دقیقه منتظر بمانید که هر هوایی از توده خارج شود.

قالب سیلیکونی مستطیل دالبری 6 تکه کد 380

ریختن سیلیکون

اگر چوب را به عنوان ماده ای برای ساخت قاب انتخاب کرده اید ، قبل از ریختن سیلیکون قاب را با روغن آغشته کنید. اما مراقب باشید همه روغن ها با سیلیکون سازگار نیستند و ممکن است سیلیکون را خراب کند. بنابراین باید دستورالعمل های سازنده را به خوبی رعایت کنید.

حالا می توان سیلیکون را داخل قاب ریخت. مطمئن شوید که شیء به وسیله سیلیکون کاملا محصور شده باشد.

    در نهایت ، حباب های هوا باید از سیلیکون قالب گیری جدا شوند. برای این کار ، چهار طرف قاب را با دقت ضربه بزنید تا هوا خارج شود. سپس می توانید اجازه دهید قالب شما سفت شود.

زمان سفت شدن قالب سیلیکونی بستگی به سیلیکون استفاده شده و اندازه آن دارد. ممکن است بین یک تا 24 ساعت متغیر باشد. اگر می خواهید بررسی کنید که آیا سیلیکون کاملاً سفت شده است یا خیر ، می توانید به آرامی با انگشت به قالب فشار دهید. اگر متوجه شدید که جرم سفت شده است ، قالب سیلیکونی اکنون از قاب خارج می شود. اگر کاملاً با روغن قاب چرب شده باشد ، معمولاً مشکلی ایجاد نمی شود. برای صاف شدن نهایی لبه های قالب بهتر است از قیچی یا چاقوی جراحی استفاده کنید.به منظور حفظ انعطاف پذیری سیلیکون ، می توانید بعد از هر بار استفاده ، آن را با پودر تالک مالش دهید.

قالب سیلیکونی گرد دالبری 4 تکه کد 364

ساخت قالب سیلیکونی رزین دو تکه

برای کارهای رزینی ، قالب های دو تکه بسیار جالب هستند. که می توان اشیاء سه بعدی قابل توجهی درست کرد.

برای ساخت این نوع قالب علاوه بر موادی که قبلاً برای قالب ساده ذکر شده است ، به مقداری خاک رس سفالگری و یا خمیر مجسمه سازی نیز نیاز است. برای این کار ، شما قاب را تا نیمه از خمیر یا خاک رس پر می کنید. توجه کنید سطح خمیر باید صاف باشد.

حالا نیمی از شیء مورد نظر را در خاک رس یا خمیر فشار دهید و سپس درون قاب را با سیلیکون پر کنید. پس از سفت شدن ، خمیر و قالب سیلیکونی برداشته می شود. در این مرحله قالب سیلیکونی ساخته شده را مستقیماً در قاب قرار دهید. بعد از آن شیء در قالب ساخته شده قبلی قرار می گیرد و مجددا قاب بوسیله سیلیکون پر می شود. برای اینکه بتوانید دو نیمه قالب ها را به خوبی از یکدیگر جدا کنید ، باید قبل از ریختن مجدد سیلیکون مایع در قاب قالب ها را با وازلین چرب کنید. این ترکیب سیلیکونی نیز باید به خوبی سفت شود. بعد از سفت شدن از قاب خارج کرده دو قسمت را از هم جدا می کنید و قالب سیلیکونی دوتکه شما آماده است.

قالب سیلیکونی رزین گل پنج پر سایز 13 کد 255

  

نکات و ترفندهای ارزشمند

دمای مطلوب اتاق برای خشک کردن سیلیکون بین 18 تا 22 درجه سانتی گراد است. اگر درجه حرارت بیشتر باشد ، ممکن است مواد به دلیل اینکه خیلی زود خشک می شوند ، جمع شوند. اگر دمای اتاق کمتر از 18 درجه سانتی گراد باشد ، روند خشک شدن طولانی می شود.

 قالب های سیلیکونی خود را بعد از استفاده بسته بندی کرده و در فریزر قرار دهید.

 اکثر رزین ها به آسانی از قالب جدا می شوند و فقط مقدار ناچیزی ممکن است باقی بماند. پس از آن بهتر است قالب را با مقدار زیادی مایع ظرفشویی آغشته کرده و با آب بشویید. قالب را روی پارچه ای بدون پرز بگذارید تا خشک شود.

سوزاندن حباب ها یک روش رایج برای خلاص شدن از شر حباب های مزاحم هوا در رزین است. اما مراقب باشید از هرگونه تماس شعله با سیلیکون خودداری کنید. قالب های سیلیکونی را می توان تا 180 درجه سانتیگراد برای مدت کوتاهی گرم کرد ولی دمای فندک بین 800 تا 1300 درجه سانتیگراد می رسد پس بسیار مراقب باشید.فقط از رنگهای مناسب رزین استفاده کنید. رنگ های اکریلیک می توانند به قالب شما آسیب برسانند.هرگز قالب های سیلیکونی خود را با اسفنج یا سایر وسایل اسیدی تمیز نکنید.قالبهای معمولی سیلیکونی به راحتی در بازار موجود است. اما اگر می خواهید یک قطعه واقعاً منحصر به فرد ایجاد کنید ، نمی توانید از ساخت قالب سیلیکونی اجتناب کنید.

شرکت رزین شیراز :

بزرگترین مرکز پخش رزین اپوکسی فروشگاه رزین اپوکسی  و محصولات وابسته در کایران تمامی محصولات  رو می توانید به صورت خورده و یا عمده خریداری کنید و با امکان ارسال به تمام نقاط ایران

جهت مشاهده قیمت کلیک کنید : 

 1. قیمت رزین اپوکسی مخصوص چوب
 2. قیمت رزین اپوکسی نیمه غلیظ 
 3. قیمت رزین اپوکسی رقیق
 4. قیمت رزین اپوکسی هنری و زیورآلات
 5. قیمت انواع قالبهای سیلیکونی مخصوص رزین 
 6. قیمت انواع قالبهای فلزی جواهرات
 7. قیمت انواع خرج کارهای جواهرات
 8. قیمت انواع قالبهای چوبی مخصوص رزین اپوکسی
 9. قیمت انواع رنگ های اکریلیک
 10. قیمت رنگ های پودری صدفی
 11. قیمت پودر شب تاب
 12. قیمت انواع ابزار رزین
 13. قیمت انواع رنگ پبگمنتهای اپوکسی
 14. قیمت سنگ های کریستال شیشه ای
 15. قیمت فندک و تورچ مخصوص حباب گیری رزین

 16. قیمت موتور ساعت مخصوص ساخت ساعت
 17. قیمت چوب گرد خام مخصوص ساخت ساعت
 18. قیمت ترازو دیجیتالی 
 19. قیمت آنتیک های فلزی و غیره

آدرس:

شیراز حد فاصله میدان ارتش و چهار راه تحویلی نبش خیابان شهید قطبی فروشگاه نورنگ ارسال به تمام نقاط کشور

ساعت کاری ۸ صبح تا ۸شب یکسره

جهت اطلاعات بیشتر واتساپ لطفاً پیام دهید 09107009488

وبسایت : www.resinshiraz.com

جهت آشنایی با مجموعه رزین شیراز کلیک کنید 


 

 

0
نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد
  برگشت به بالا